LatestNews

Bombaj

Bombaj

Turnus rehabilitacyjny dla dzieci nad morzem (4)Bombaj to stolica indyjskiego stanu Maharashtra leżąca na wyspie Salserre na Morzu Arabskim. Bombaj jest szóstą metropolią świata liczącą około 17 milionów mieszkańców. Jest także największym indyjskim portem.
W tym mieście siedziby mają liczne banki, giełda, korporacje i firmy. Z tego względu poziom życia jest tu znacznie wyższy niż w innych częściach kraju, co powoduje przyciąganie ludności z całego kraju. Jest, więc to miasto bardzo różnorodne pod względem kultury, religii i tradycji. Bombaj uznawany jest też za centrum kinematografii indyjskiej i może się poszczycić tym, że tutejsze wytwórnie filmowe produkują największą ilość filmów na świecie.
Historycznie na tym obszarze mieszkali ludzie już w epoce kamiennej. W III wieku przed naszą erą należał do Imperium Maurjów, w którym rządy sprawowali buddyści.
W 1534 roku miasto zostało zajęte przez Portugalczyków, a w 1661 królowa Katarzyna przekazała Bombaj koronie brytyjskiej a ta wydzierżawiła za 10 funtów rocznie Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Miasto zaczęło szybko nabierać znaczenia jako port i rozrastać się.
Wielki rozwój miasta nastąpił także dzięki wybudowaniu Kanału Sueskiego i połączenia kolejowego z miastem Thana, a w okresie amerykańskiej wojny secesyjnej stał się centrum światowego handlu bawełną. W pierwszej połowie dwudziestego wieku miasto stało się także ważnym miejscem w walce o niepodległość, gdy Mahatma Gandhi wzywał do manifestacji przeciwko
Brytyjczykom.
Koniec dwudziestego wieku i początek dwudziestego pierwszego okazał się dosyć niespokojnym dla tego miasta: były zamieszki przeciwko ludności muzułmańskiej ze śmiertelnymi ofiarami; bez ofiar nie obeszło się kilka zamachów terrorystycznych.

Zobacz pozostałe artykuły tematyczne o turystyce: